9.-10.4.2019 Poprad

YoDel

Konferencia o nových prístupoch k mladej generácii

O konferenciiO konferencii

Žijeme v dobe zmien, ktoré sa neustále zrýchľujú. Množstvo zamestnaní zanikne a väčšina takých, v ktorých mladá generácia strávi väčšinu života, ešte ani neexistuje. Na čo teda máme mladých do budúcnosti pripravovať? Menia sa aj spoločenské normy a to, ako dokážeme pracovať s mladými ľuďmi, veľmi ovplyvní, akú spoločnosť budeme spoločne tvoriť. A tak potrebujeme s mladými držať krok, snažiť sa porozumieť svetu, v ktorom žijú a hľadať a skúšať nové cesty a spôsoby, ako ich rozvíjať.

Preto sme vytvorili Konferenciu o nových prístupoch k mladej generácii - YoDel, kde v strede záujmu stojí mladý človek a výzvy, ktoré práca s mladými ľuďmi prináša. Tohtoročný YoDel sa nesie v téme inovácií a demokracie.

Pre koho?

Je to priestor pre všetkých, ktorí s mladými ľuďmi pracujú a hľadajú nové možnosti, spôsoby a prístupy, ako byť k mladým bližšie a pomáhať im rozvíjať ich potenciál. Pre tých, ktorí sa venujú mladým ľuďom v rôznych typoch mládežníckych organizácií, občianskych združeniach, centrách voľného času, študentských a mestských mládežníckych parlamentoch, či iných zoskupeniach, ale aj pre zástupcov verejných inštitúcií a firiem, ktorým záleží na rozvoji mladých ľudí.

Kedy, kde?

Konferencia sa uskutoční v dňoch 9. - 10. 04. 2019.
Registrácia od 9:00 – 9:45 hod.
Otvorenie konferencie: 10:00 hod.

Prvý deň konferencie bude prebiehať v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade.
Druhý deň konferencie bude prebiehať v priestoroch Hotela Satel v Poprade.

{onn}

mesiac

{dnn}

dní

{hnn}

hodín

{mnn}

minút

Program

Zmena programu vyhradená

10:00
Otvorenie
10:15
Marián Kolník (Keynote speech)

Príspevok mladého človeka, ktorý vedie HR oddelenie v úspešnej slovenskej firme Sli.do. Vo svojom mladom veku už má množstvo skúseností zo štúdia v zahraničí, z práce v biznise, HR, budovania firmy a tiež z práce s mládežou v rámci neziskového sektora. Matúš porozpráva o tom, čo mu práca s mládežou dala, ktoré kľúčové veci ho formovali, ako on sám, ale aj Sli.do vnímajú inovácie a v čom vidí úlohu a zodpovednosť ich firmy v tom, akú spoločnosť tvoríme.

Matúš Horváth
11:15
Prestávka

Samospráva, občiansky sektor, firmy. My všetci spolu nesieme zodpovednosť za to, akú spoločnosť tvoríme. O tom, ako k tejto zodpovednosti môže každý sektor pristúpiť, sa budú zhovárať zástupcovia jednotlivých oblastí: Magdaléna Zmarzláková (primátorka Trstenej), Matúš Horváth (vedúci HR vo firme Sli.do zo skúsenosťami z práce s mládežou), Marián Kolník (kouč, lektor a Client Partner v spoločnosti FrankliCovey), Soňa Turanová (stredoškoláčka, dobrovoľníčka, ktorá rozbehla vlastný projekt neformálneho vzdelávania).

Panelová diskusia o zdieľanej zodpovednosti za demokraciu
Prezentácia študentských projektov pre partnerov
13:00
Obed

Pre stredoškolákov sme pred konferenciou pripravili malú grantovú výzvu na podporu projektov, ktoré sú buď inovatívne alebo nejakým spôsobom podporujú demokraciu. V tomto bloku sa predstaví 10 najzaujímavejších nápadov, ktoré dostali aj finančnú podporu od firemných partnerov.

Šlabikár neformálneho vzdelávania - Yout Watch Všetci usilujeme o to, aby kvalita aktivít, ktoré robíme v rámci neformálneho vzdelávania v práci s mládežou, bola čo najvyššia. K jej zvýšeniu by svojím dielom chcela prispieť aj prvá metodická príručka v tejto oblasti, ktorú sprevádza aj hravý e-learning o vzdelávacích cieľoch.

Stretnutie firemných partnerov a zástupcov organizácií - zástupcovia firiem IBM, Deutsche Telekom Neformálne networkingové stretnutie o možnostiach partnerskej spolupráce a prepájania firemného sektora so sektorom práce s mládežou. Zastúpené firmy: IBM, Deutsche Telekom.

Tandem - New Shores - Hra pre demokraciu - Gábor Sikula a Tünde Szendi Inovatívny internetový nástroj, ktorého cieľom je formovať postoje mladých občanov v Európe a zvýšiť povedomie o participácii, udržateľnom rozvoji a zmene klímy. Vyskúšajte si tento nástroj v praxi. Záujemcovia o túto hru budú potrebovať vlastný notebook/tablet/alebo smartphone - ak ste pokročilý používateľ.

15:30
Prestávka

Cesta Hrdinu - Lucia Szorád Cesta hrdinu je koncept vypracovaný Josephom Campbellom a v práci s mládežou sa dá výborne využiť na podporu angažovanosti mladých ľudí. Pretože každý mladý človek sa môže vydať na svoju hrdinskú cestu a konať skutky, ktorými pozitívne ovplyvní svet okolo seba. Na workshope sa dozviete, na čom je tento koncept postavený a prečo na mladých ľudí tak dobre funguje.

Creative learning environment - Michal Kuzár Snažíme sa ostatných učiť a hľadáme vhodné spôsoby ako efektívne učiť. Ale... Skúsme chvíľu neučiť a pozrime sa na prostredie, v ktorom učenie prebieha. Pozrime sa na to, aký vplyv má prostrednie na proces učenia, aké prvky toto prostredie tvoria, ako je dôležité tomuto prostrediu rozumieť, ktoré časti prostredia vieme ovplyvniť my a aký to môže mať dopad na cieľovú skupinu? Možno začneme menej učiť a viac naučíme. "Less teach, more learn."

Extrémizmus - Natália Pindrochová Radikalizácia mládeže je fenomén, ktorý neobišiel ani Slovensko. Na workshope sa budeme rozprávať o potrebách a motiváciach mladých ľudí, ktorých lákajú rôzne kontroverzné hnutia. Na konkrétnych príkladoch si rozoberieme, ake prístupy práce s mládežou môžu fungovať a aké skôr posilňujú radikálne názory. Účastníci workshopu získajú aj knihu Romantické násilie (biografiu bývalého amerického neonacistu) a tipy ako s touto knihou pracovať.

17:15
Oficiálne ukončenie prvého dňa
17:30
Uvedenie publikácie Šlabikár neformálneho vzdelávania
18:00
Večera

Po dlhom dni plnom podnetných myšlienok dobre padne trochu "vypnúť". Napríklad pri hraní rolí v LARP, pri spoločenských hrách či kvíze alebo jednoducho len v príjemnom rozhovore s ostatnými účastníkmi.

9:00

„To musíš najprv prežiť, aby si tomu naozaj rozumel.“ Začali sme teda rozprávať príbehy, aby sme teóriu aspoň trochu spojili so skúsenosťou. LARP ide ešte ďalej – zo storytellingu sa stáva storyliving, kde účastník hrá za konkrétnu definovanú postavu, ale jej príbeh vytvára sám. Na workshope vám o tom povieme viac.

Podmienkou účasti na workshope je skúsenosť s LARPom. Ak ju nemáte, tak 9.4. večer bude možnosť si LARP zahrať a vyskúšať v rámci konferencie.

Michal Kuzár

Fotky plné spomienok, jaskynné maľby, piktogramy v predajni, dopravné značky. Obrazy nás sprevádzajú od existencie ľudstva a často majú väčší zmysel, ako by sme na prvý pohľad povedali. Na workshope si povieme, čo majú spoločné vyššie vymenované pojmy, prečo je grafická facilitácia tak populárna a vyskúšame si prvé kroky, ako na ňu.

Juraj Víg

Prvý princíp komunikácie nás učí, že základom úspešnej komunikácie je vedomie, že si nerozumieme. A práve do vedy porozumenia sa ponoríme počas tohto interaktívneho workshopu. Prostredníctvom jednoduchých, ale veľmi efektívnych modelov z transakčnej analýzy budeme hovoriť o tom, ako sa to vôbec deje, že vznikajú nedorozumenia a konflikty, hoci niekedy by sme prisahali, že sme urobili všetko preto, aby sme sa im vyhli. Jedna malá perlička vopred: je v tom oveľa viac nevedomých procesov, ako sa nám kedy snívalo.

Silvia Gallová
10:30
Prestávka
10:45

Design thinking je metóda, ktorá vznikla pôvodne v dizajnérskej komunite a používa sa pri hľadaní najvhodnejších riešení rôznych problémov. Celý proces je však zameraný na človeka a jeho potreby a dôležitou súčasťou design thinkingu je testovanie produktov či služieb priamo na cieľovej skupine. Ak sa zameriame na prácu s mladými ľuďmi, ide o zapájanie mladých do procesu tvorby zmien a nových riešení vo veciach, ktoré sú určené im. Na workshope sa budete môcť zoznámiť so základnými princípmi design thinkingu a prakticky si ich aj vyskúšať.

Tomáš Pešek

Doprajte si chvíľu na zamyslenie sa nad svojím pracovným nasadením, nad tým, čo vás v živote baví a teší, a kde, naopak, svoje nadšenie a energiu strácate. Na tomto workshope sa môžete zaujímavou i zábavnou formou dozvedieť, čo je syndróm vyhorenia, ako sa prejavuje, čo sú jeho príčiny, a hlavne - ako mu predchádzať.

Matúš Bakyta

Na workshopu si ukážeme, co by měl přechodový rituál obsahovat, aby byl silný, funkční a přijatý. K tomu si nejprve ukážeme, jaké rituály v životě můžeme potkat a jak je neminout. Pokud jste je již minuli, tak co se s tím dá udělat. Zaměříme se primárně na rituály spojené s přechodem do dospělosti. Prakticky si vyzkoušíme tvorbu rituálu pro vaše účely. Jak je vytvořit, posílit, aby byly opravdu vaše, účinné a léčivé. Tedy ušité na míru vám, účastníkům rituálu a nejbližšímu okolí a prostředí.

Pavel Kučera

Odoberať Newsletter

Žiaden spam - len zasielanie informácií o našich aktivitách.

Registrácia

Registrácia je možná do 3.4.2019Yodel basic (19€)
Vstup na všetky prednášky a workshopy počas 1. dňa
Uvítací balíček s informáciami a propagačnými materiálmi
Možnosť osobného stretnutia s rečníkmi a lektormi
Obed
2x coffee break
Yodel Regular (39€)
Vstup na všetky prednášky a workshopy počas 1. a 2. dňa
Uvítací balíček s informáciami a propagačnými materiálmi
Možnosť osobného stretnutia s rečníkmi a lektormi
2x Obed
3x coffee break
Yodel Premium (59€)
Vstup na všetky prednášky a workshopy počas 1. a 2. dňa
Uvítací balíček s informáciami a propagačnými materiálmi
Možnosť osobného stretnutia s rečníkmi a lektormi
2x Obed
3x coffebreak
Ubytovanie v dvojlôžkových a trojlôžkových izbách (podľa dostupných kapacít)
Ubytovanie v jednolôžkovej izbe za príplatok 10 Eur
Načítavam Online predaj vstupeniek, prosím čakajte...

Rečníci a lektoriMarián Kolník

Rečník

Ing. Mgr. Marián Kolník je koučom, „sprievodcom", lektorom a tiež Client Partnerom spoločnosti FrankliCovey. Má 56 rokov, je ženatý a má 3 deti. Aktívne spája svoje „nažité" manažérske skúsenosti s najnovšími metódami v oblasti osobnostného rozvojového rastu jednotlivcov a celých tímov. Je aktívne účastný vo viacerých spoločnostiach pri riešení zmeny firemnej kultúry, vedie stretnutia zamerané na tvorbu firemných hodnôt a poslania a sprevádza významných vrcholových manažérov a vlastníkov firiem.

Matúš Horváth

Rečník / Sli.do

Má rád vzdelávanie a v ľuďoch vidí obrovský potenciál. Pochádza z Bratislavy, žil a študoval aj vo Švajčiarsku, USA a na Islande. Od detstva pripravoval rôzne tábory a akcie pre mládež a práci s ľuďmi sa chcel venovať aj ďalej. Prvé skúsenosti zbieral v organizácii AIESEC a neskôr vo väčších firmách na rôznych HR pozíciach. Aktuálne vedie HR oddelenie v Sli.do a spolu s ďalšími 80 ľuďmi sa snaží budovať svetovú firmu zo Slovenska.

Pavel Kučera

Lektor

Lektor, konzultant, facilitátor, tréner tímovej spolupráce a soft skills vo firme Team Test a inštruktor Prázdninovej školy Lipnice. Pracuje s mužskými skupinami, dlhodobo organizuje kurzy pre mužov Quo Vadis a vedie dlhodobý program Zralé mužství v leadershipu. Vedie tiež česko-slovenský projekt pre mladých chlapcov na ceste k mužom Transition, ktorého súčasťou je tiež prechodový rituál do dospelosti s účasťou rodičov. Organizuje tiež víkendové kurzy pre Otcov a synov, Otcov a dcéry alebo Matky a synov. Spolupracuje s niekoľkými školami na prechodových rituáloch so žiakmi a vedie mužské skupiny pre násťročných chlapcov.

Juraj Víg

Lektor

Pracovať v oblasti vzdelávania ako „soft skills“ školiteľ, facilitátor, inde ako grafik a marketingový stratég a niekedy ako komunitný organizátor môže byť niekedy mierne chaotické. Prepojením týchto svetov ale vznikajú nové nástroje, ktoré najradšej aktívne využíva a šíri ďalej pre ľudí. Juraj tiež aktuálne pôsobí ako junior manažér pre Junior Achievement Slovensko.

Matúš Bakyta

Od roku 1993 pôsobil vo viacerých mimovládnych organizáciách (Greenpeace, Živica, Ľudia proti rasizmu), po 12 rokoch zažil syndróm vyhorenia a jeho následnú terapiu na vlastnej koži. Neskôr vyštudoval psychológiu, vyhoreniu sa venoval aj vo svojej diplomovej práci. Od roku 2009 pracuje ako lektor a konzultant.

Silvia Gallová

Lektorka

Koučka, mentorka koučov, trénerka, mediátorka, supervízorka koučov a vzdelávacích a manažérskych profesií. Po štúdiu žurnalistiky absolvovala nadstavbové štúdium medzinárodných vzťahov a diplomacie, výcviky v oblasti koučingu, mediácie, transakčnej analýzy, vzdelávania dospelých, agilného leadershipu, manažmentu a supervízie koučov. Je držiteľkou Diploma in Business Coaching a Diploma in Coaching Supervision. Má sedem rokov skúsenosti v manažmente, od roku 2014 pôsobí prevažne v korporátnom prostredí. Špecializuje sa na rozvoj koučovacích, komunikačných a leadership zručností a na koučovanie v organizáciách.

Michal Kuzár

Lektor

K tvorbe zážitkových programov pridal posledné 2 roky aj designovanie a uvádzanie edularpov a eduescaperoom. Zavádzaním inovatívnych nástrojov v oblasti zážitkovej pedagogiky na Slovensku využíva zážitok na čo najsilnejší dopad na rozvoj mladého človeka.

Tomáš Pešek

Lektor

Takmer dve desaťročia sa venuje rozvoju potenciálu mladých ľudí a tým, čo s nimi pracujú. Rád veci vymýšľa, skúša priamo s mladými ľuďmi a čo funguje posúva ďalej. Rozumie si so zážitkovým vzdelávaním, neformálnym vzdelávaním a profesionálne sa venuje aj koučingu. Zaujíma ho, čím žije mladá generácia, ale aj aké sú nové a inovatívne prístupy v rozvoji mladých. Verí, že mladí dokážu viac, než si sami myslia a stačí ich v tom trochu podporiť. Spolupracuje s viacerými organizáciami a firmami (YouthWatch, Plusko, ICF, Prázdninová škola Lipnice, VIAC, Microsoft, DM) a lektoruje v rôznych programoch (napríklad Sokratov Inštitút či Butterfly Effect). Viac na stránke www.improve-se.sk

Natália Pindrochová

Lektorka

Vyštudovala medzinárodné vzťahy a po škole nastúpila na americkú ambasádu, kde sa prvé dva roky venovala komunikácii a práci s médiami. Dnes sa venuje už štyri roky vzdelávacím projektom a programom pre mládež. Zameriava sa najmä na tému extrémizmu a radikalizácie. Spolupracovala s bývalým americkým skinheadom Christianom Picciolinim na preklade a distribúcií jeho memoárov a prednáškovom turné, počas ktorého sa podarilo osloviť stovky stredoškolákov z odborných škôl. Ku knihe Romatické násilie sa neskôr pripravila aj metodická príručka. Spolu s organizáciou Mládež ulice sa spolupodieľala na trojmesačnom intenzívnom projekte pre odsudených za násilne a rasovo-motivované útoky v Ústave pre mladistvých v Sučanoch. Dnes pre túto organizáciu pracuje. Je členkou platformy "Radical Awareness Network", ktorá spadá pod Európsku komisiu.

Granty pre mladýchHľadáme nápady

Chceme podporiť mladých ľudí, ktorí sa neuspokoja s tým, že veci “proste takto fungujú” a majú chuť a odvahu prinášať zmeny, ktoré spravia ich okolie o čosi lepším či krajším miestom. Máš s priateľmi originálny nápad, čo by sa vo vašom okolí dalo zmeniť či vylepšiť? Ak máte nápad na projekt, ktorý je inovatívny alebo súvisí s podporou demokracie, dajte nám o ňom vedieť. Na podporu vášho nápadu môžete získať až 500 EUR.

Premeňte nápad na projekt


Takto to môže vyzerať

Ako sme spomínali vyššie, váš projekt by mal priniesť nejakú inováciu alebo podporovať demokraciu. Čo to znamená? Ako Inováciu chápeme nejakú úplne novú myšlienku, s ktorou prídete, prípadne použitie niečoho, čo už existuje, v inom kontexte. Môže to byť napríklad inovácia ohľadom znižovania odpadu na škole/v susedstve alebo inovácia ohľadom prostredia, v ktorom žijete. Projekt na podporu demokracie môže mať rôzne podoby od hľadania ciest, ako ľudí viac zapájať do určitých vecí až po ich aktivizáciu, aby niečo naozaj robili. Môže to byť napríklad projekt, vďaka ktorému sa študenti začnú viac zapájať do diania v škole či projekt, ktorý bude sprostredkovávať názory mladých ľudí starostovi. Taktiež to môže byť napríklad projekt, ktorý bude zvyšovať povedomie o voľbách medzi mladými ľuďmi a bude ich motivovať, aby išli k volebným urnám.

Čo ti to môže priniesť?

Zažiješ si, aké je to zastrešiť vlastný projekt od prípravy, realizácie až po jeho vyhodnotenie. A získaš tiež skúsenosť, že aj ty dokážeš pozitívne ovplyvňovať svoje okolie. Stačí chcieť a začať. Ponúkame Vám aj mentora a finančnú podporu pre váš projekt až do výšky 500 EUR.

Je to pre mňa?

Ak si ideálne na strednej škole a máš parťáka/parťáčku, prípadne malú skupinu maximálne do piatich ľudí (vrátane teba), s ktorými chceš nápad realizovať, si tu správne.

Máme nápad. Čo ďalej?

Vypíšte stručný formulár so základnými informáciami. Spolu s ním natočte aj krátke video, v ktorom predstavíte, kto ste a kde, čo a prečo chcete robiť. Stačí v rozsahu od 30 do 90 sekúnd. Video pošlite na yodelprojekt@youthwatch.sk. Potom vyberieme 10 nápadov, ktoré nás najviac oslovili a ich autorov pozveme na konferenciu YoDel do Popradu (9.4.2019), kde predstavia svoj zámer aj zástupcom firiem, ktorí najzaujímavejšie nápady aj finančne podporia.

Termíny

24.3.2019 - deadline na poslanie formuláru a videa s vaším zámerom,
31.3.2019 - dáme vám vedieť, či sa váš projekt dostal do výberu 10 najzaujímavejších, ktoré budú predstavené na konferencii,
9.4.2019 - na konferencii YoDel v Poprade odprezentujete váš zámer pred zástupcami firiem, ktorí finančne podporia najzaujímavejšie projekty.

Akékoľvek otázky ohľadom radi zodpovieme na adrese yodelprojekt@youthwatch.sk.

Mám nápad

FirmySme v tom spolu

To, akú mladú generáciu si vychovávame, je zodpovednosťou nás všetkých, štátu, občianskeho sektora i firiem. Vníma to tak aj vaša firma? Potom je konferencia YoDel pre Vás tým správnym miestom. Hľadajme spoločne spôsoby, ako sa firemný a občiansky sektor môžeme viacej zbližovať a spájať svoje sily tak, aby sme podporovali rozvoj mladých ľudí.

Ako sa zapojiť?
Účastník Partner

Staňte sa partnerom

Staňte sa partnermi našej konferencie a podporte študentské projekty a získajte benefity. Témou YoDel 2019 sú inovácie a demokracia, a práve na tieto témy môžu študenti prihlásiť svoj nápad na projekt. Tímy mladých ľudí môžu do 24.3. prihlasovať svoje nápady na projekt, z ktorých zástupcovia YouthWatch a OZ VIAC vyberú 10 najzaujímavejších. Tie budú odprezentované v prvý deň konferencie.

Čo znamená byť partnerom?

Partneri konferencie (firmy) pomáhajú pri výbere najzaujímavejších projektov (ak si želajú byť zapojení už v tejto fáze) a rozhodujú o tom, ktoré projekty budú finančne podporené (prvý deň konferencie 9.4.2019). Na podporu projektov vedia vyhradiť sumu od 500 €, ktorú môžu prerozdeliť medzi nápady, ktoré ich najviac oslovili. Mladým ľuďom tiež poskytnú mentora-človeka z firmy, ktorý im bude oporou a rád s nimi skonzultuje to, ako sa im v projekte darí. Partneri sa zúčastnia konferencie v prvý úvodný deň a ich meno nájdeme aj v tlačovej správe, na webovej stránke i v médiách, pričom logo firmy bude uvedené na všetkých sprievodných materiáloch. Na záver obdržia záverečnú správu o zrealizovaných projektov mladých a ich dosiahnutých výsledkoch.

Stať sa partnerom

OrganizátoriKonferencia prebieha pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja.

S podporou


Partneri


Kontakt

  • office@ozviac.sk
  • +421 948 849 922